Odwiedź Alaskę


alaska

Góry

Jeśli uwielbiamy wspinaczkę górską w najbardziej niedostępnych miejscach, to z pewnością wyjazdem na Alaskę nie będziemy rozczarowani. Znajdziemy tutaj wiele naprawdę wysokich szczytów, których wysokość znacznie przewyższa najwyższe wierzchołki Alp. Znajduje się tutaj m.in. największa góra całej Ameryki Północnej, a mianowicie McKinley, którego wysokość wynosi aż 6194 m n.p.m. Dla porównania najwyższy szczyt Tatr - Gerlach -ma wysokość zaledwie 2655 m n.p.m. Na McKinley zalega wieczny śnieg, możemy tutaj spotkać również lodowce. Z pewnością osoby, którym uda się dostać na sam szczyt będą miały piękne widoki do podziwiania, gdyż można tutaj zobaczyć jedną z największych deniwelacji na świecie - różnica wysokości pomiędzy szczytem McKinley a jedną z otaczających go dolin wynosi aż ponad 5000 m. Taki widok na pewno zapiera dech w piersiach nawet największym śmiałkom. Wiatry wiejące na szczycie McKinley mogą wiać z prędkościami przekraczającymi 160 km/h co znacznie utrudnia wspinaczkę.
Innym bardzo popularnym szczytem położonym na Alasce jest Góra Św. Eliasza. Jej wysokość wynosi 5489 m n.p.m. co sprawia, że jest to drugi co do wielkości szczyt w Stanach Zjednoczonych. Góra Św. Eliasza znajduje się na granicy USA z Kanadą. U podnóża tego szczytu (po stronie USA) znajduje się olbrzymi Lodowiec Malaspina, którego powierzchnia wynosi aż około 4000 km kwadratowych. W tej części świata po prostu wszystko jest duże.
Na Alasce możemy spotkać również najwyższe wulkany w całej Ameryce Północnej. Najwyższym z nich jest Mount Bona, którego wysokość wynosi aż 5005 m n.p.m. Wulkan ten znajduje się nieopodal granicy z Kanadą.Żeby móc podziwiać wysokie góry i móc cieszyć się obcowaniem na łonie dzikiej przyrody wcale nie musimy wybierać się aż na Alaskę. Wystarczy, że udamy się do naszego wschodzniego sąsiada. W Rosji z całą pewnością nie zabraknie nam ciekawych miejsc do wspinaczki czy do zwiedzania. Warto wiedzieć, że wizy do Rosji możemy sobie wyrobić przez Internet.